Historia szkoły

Historia edukacji w Gródku nad Dunajcem ma ponad 100 lat. Pierwsze zapisy o uczniach w Księdze Ocen pojawiają się w 1912 roku. Wówczas to brać szkolna zdobywała wiedzę w salach lekcyjnych umiejscowionych w różnych prywatnych domach na terenie Gródka. W następnych latach mieszkańcy Gródka z własnych środków wykupili działkę ze starą drewnianą chałupą, w której rozpoczęto edukację.

W latach 1937-1939 rozpoczęto budowę większego budynku szkolnego, przystosowanego już do wymogów nauczania. Podstawowym materiałem budowlanym było drewno sprowadzane z gór tratwami. Budowę zakończono już po wojnie, w latach 1945-1946. Budynek ten nazywany „starą szkołą” znajdował się w miejscu obecnego przyszkolnego parkingu. Jak wynika z materiałów źródłowych, w trakcie budowy, dzieci uczyły się w budynku tzw. „Frankówki”.  Z uwagi na rosnącą liczbę uczniów, budynek rozbudowano w latach 1948-1949, dobudowując już z cegły dwie sale lekcyjne. Jak na ówczesne czasy był to okazały budynek i służył dzieciom z Gródka i ościennych miejscowości przez ponad 50 lat.

W tym czasie gródecką szkołą kierowali: Mieczysław Kumor, Maria Pławiak, Helena i Władysław Zygmunt (1966-1983), Tadeusz Tymkowicz (1983-1989)

Od 1 września 1989r. do 1 grudnia 2006r. funkcję Dyrektora Szkoły Podstawowej w Gródku nad Dunajcem sprawował mgr inż. Józef Tobiasz, który pracę nauczyciela rozpoczął w 1983r. w Szkole Podstawowej w Siennej. 

Starania o budowę nowej szkoły w Gródku nad Dunajcem, spełniającej wymagania nowoczesnego systemu nauczania rozpoczęły się już w latach 80. ale nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Kolejna koncepcja dot. budowy szkoły pojawiła się w 1988 roku. Na zlecenie Urzędu Gminy w Gródku nad Dunajcem Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego w Krakowie  opracowało plan szczegółowy, zgodnie z którym kompleks szkolny miał składać się z trzech pawilonów: administracyjno-socjalno-mieszkaniowy, budynek główny (dydaktyczny) i sala gimnastyczna.

W 1991 roku uzyskano zezwolenie na budowę szkoły i wprowadzono jej inwestycję do centralnego planu inwestycji oświatowych. Z uwagi na zbyt wysoki koszt całości inwestycji, ograniczono ją jednak tylko do pawilonu dydaktycznego. W tym samym roku przystąpiono do przygotowania terenu pod budowę. Symbolicznie wykopy ziemne rozpoczął ówczesny Wicewojewoda Nowosądecki – Jacek Rogowski – wykonując pierwszy sztych łopatą.

W latach 1991-1992 wykonano dość kosztowny fundament (ława żelbetonowa) oraz podpiwniczenie ze stropem. Na tym prace zakończono, z uwagi na brak środków. Wówczas budowę szkoły finansowało przede wszystkim ówczesne Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu.

W latach 1993-1995, z jednej strony ze względu na wstrzymaną, nie wiadomo na jak długo budowę szkoły, a z drugiej pogarszające się warunki nauki i zbyt małą ilość sal lekcyjnych w istniejącej „starej szkole” – Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu wykupiło od upadającej Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu w Nowym Sączu magazyn meblowy, który został zaadaptowany na potrzeby szkoły. Umiejscowiono tam klasy od „0” do „3” i  małą salę gimnastyczną.

W latach 1996-1997 staraniem Urzędu Gminy w Gródku nad Dunajcem powstała pierwsza kondygnacja budynku szkoły oraz strop. W 1998 roku, ze środków powodziowych, udało się wybudować drugą kondygnację oraz wstawić okna.

 

Przełom w postępach przy budowie nowej szkoły nastąpił w 2000 roku, kiedy to po skutecznym referendum do głosu doszły siły prorozwojowe. Nowe władze Gminy z Wójtem Krzysztofem Lenartem na czele zdecydowały, aby w ciągu dwóch lat zakończyć budowę i oddać ją do dyspozycji uczniów. Przyspieszona budowa szkoły w Gródku nad Dunajcem podyktowana była również potrzebą uporządkowania sieci szkół na terenie Gminy. W 2001 roku wykonano prace wewnątrz budynku, tj. wstawiono stolarkę okienną i drzwiową, wykonano tynki, instalacje elektryczną, CO, wodno-kanalizacyjną, klimatyzację i wentylację oraz nowoczesne ogrzewanie.

 

Początkiem 2003 roku zostały wykonane prace wykończeniowe, a następnie wyposażono budynek w meble i inny niezbędny sprzęt szkolny do sal lekcyjnych.

Od 1 września 2003 roku Uchwałą Rady Gminy w Gródku nad Dunajcem został utworzony Zespół Szkół w Gródku nad Dunajcem, w skład którego weszły: Szkoła Podstawowa oraz Gimnazjum Nr 5.

W dniu 27 września 2003 roku odbyła się długo oczekiwana przez gródecką społeczność uroczystość – otwarcie nowego budynku szkoły.

Uroczysta ceremonia poświęcenia i przecięcia wstęgi zgromadziła wielu mieszkańców, władze gminy, powiatowe i oświatowe. Obecny był m.in. Wicekurator Małopolski Jan Nowak, Posłowe na Sejm RP: Kazimierz Sas, Andrzej Czerwiński, Bronisław Dutka, Starosta Nowosądecki Jan Golonka, Dziekan Wydz. Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH prof. Antoni Kolukiewcz.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele parafialnym, którą odprawił ks. Proboszcz Władysław Mucha, w koncelebrze księży z Podola, Przydonicy i Tropia. Następnie uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście przeszli w barwnym pochodzie do nowej szkoły. Przemarsz uświetniła orkiestra strażacka OSP Rożnów.

Przed szkołą zebranych powitał Wójt Gminy Stefan Wolak, który następnie wraz z kuratorem Janem Nowakiem, dyrektorem szkoły Józefem Tobiasz i przedstawicielką Samorządu Uczniowskiego przeciął wstęgę. Po poświęceniu klas przez obecnych księży, miały miejsce okolicznościowe przemówienia i podziękowania dla osób i firm, które przyczyniły się do pozytywnego zakończenia przedsięwzięcia, m.in.: BDMEX, TERMOISTAL, MUR-BET, K. Lenart, Cz. Konicki, S. Wolak J. Tobiasz, J. Zimny, J. Ziembiński, Z. Paruch.

Listy gratulacyjne dla władz gminy i szkoły przysłali m.in. Minister Edukacji Narodowej i Sportu Krystyna Łybacka, Senator RP Andrzej Chronowski, Poseł Wiesław Woda, Wojewoda Małopolski Jerzy Adamik i wiceprzewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego Witold Kozłowski.

Uroczystość zakończyła część artystyczna w wykonaniu uczniów pod kierunkiem nauczycieli.

 

Jesienią 2003 roku zakończono prace zagospodarowujące teren przyszkolny – ułożono chodniki oraz wykonano zatoczkę dla pojazdów samochodowych.

Sami uczniowie zadbali również o estetyczny wygląd otoczenia swojej nowej szkoły, porządkując wraz z nauczycielami i rodzicami na wiosnę 2004 roku teren wokół szkoły oraz sadząc kwiaty i krzewy ozdobne.

W październiku 2003 Zespół Szkół w Gródku nad Dunajcem otrzymał z puli Ministerstwa Edukacji w ramach programu „Pracownie internetowe dla gimnazjum” salę komputerową, składająca się z dziesięciu zestawów komputerowych, w tym serwer SBS 2000. Kolejna cyfryzacja szkoły miała miejsce 30 września 2004 roku, kiedy to Szkoła otrzymała od Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu drugą nowoczesną salę komputerową, opartą na serwerze SBS 2003 wraz z zestawami komputerowymi oraz drukarką, skanerem i wideoprojektorem. Od tego czasu uczniowie dysponowali łącznie 27 komputerami z dostępem do Internetu.

 

Uroczyste przekazanie obu sal komputerowych odbyło się 7 grudnia 2004 roku. Przecięcia wstęgi, wraz z Dyrektorem Józefem Tobiaszem i przewodniczącą szkoły dokonali zaproszeni goście, m.in.: poseł Kazimierz Sas i Wójt Gminy Stefan Wolak.

Końcem lata 2004 roku (sierpień) – dzięki zabiegom Urzędu Gminy - przy szkole powstaje plac zabaw wyposażony w huśtawki, zjeżdżalnie, drabinki i inne atrakcje.

 

W dniu 7 października 2004r. szkoła wzbogaciła się o swój „pomnik”. Przed frontonem szkoły stanęła rzeźba dłuta Ryszarda Dorosza z Lublina. Postument przedstawia postać ucznia z tornistrem i książką w ręku – symbolizujące naukę i oświatę. Uczniowie nazywają go „Jacusiem”.

 

Końcem 2004 roku znacząco wzrosło bezpieczeństwo dzieci wychodzących ze szkoły. Staraniem Urzędu Gminy w dniu 3 grudnia 2004 roku Firma pana Andrzeja Wiśniowskiego wykonała ogrodzenie przyszkolnego terenu. Estetyczne i trwałe ogrodzenie możliwe stało się dzięki dużemu upustowi ze strony właściciela firmy.

Dla uczczenia pamięci zmarłego 2 kwietnia 2005 roku Papieża Jana Pawła II - w dniu 25 maja 2005 roku - na placu przed budynkiem szkoły miało miejsce uroczyste posadzenie Wadowickiego Dębu Pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II podarowanego przez Burmistrza Wadowic. W uroczystości uczestniczyli: Wójt Gminy Stefan Wolak, wizytator Włodzimierz Waląg, dyrektor Józef Tobiasz, ks. proboszcz Władysław Mucha.

Motto Dębu Pamięci brzmi: „Dąb ten niech będzie świadkiem i symbolem pielęgnowania oraz propagowania przez społeczność szkolną wartości, wynikających z nauczania największego naszego Rodaka św. Jana Pawła II”.

W dniu 1 grudnia 2006 roku funkcję Dyrektora Zespołu Szkół w Gródku nad Dunajcem objęła mgr inż. Zofia Wolak, która wcześniej piastowała stanowisko wicedyrektora. Dotychczasowy Dyrektor – mgr inż. Józef Tobiasz przeszedł na emeryturę po 17 latach „dyrektorowania” gródeckiej szkole. Dzięki jego staraniom powstał nowy budynek szkolny uroczyście oddany do użytku w 2003 roku i wiele innych inwestycji szkolnych.

18 października 2008 roku uroczyście została oddana do użytku hala sportowa przy Zespole Szkół w Gródku nad Dunajcem. Na to wydarzenie, nie tylko szkolne, długo oczekiwała społeczność Gródka nad Dunajcem i okolicznych miejscowości. Uroczystego przecięcia wstęgi, w obecności licznie zaproszonych gości dokonała Pani Dyrektor Zofia Wolak. Początki budowy hali sięgają 2004 roku, kiedy to Rada Gminy po licznych dyskusjach, podjęła uchwałę o budowie sali gimnastycznej. Po zatwierdzeniu projektu, 13 października 2006 roku ruszyły pierwsze prace budowlane prowadzone przez  Firmę MUR-BET z Gródka nad Dunajcem. Całość przedsięwzięcia zrealizowana została w niecałe dwa lata. Hala jest największa w  gminie, a jej wymiary to – 36x18x10. Obiekt ma trybuny na 266 osób.

 

28 maja 2009 roku w Zespole Szkół w Gródku nad Dunajcem odbyła się podniosła uroczystość nadania Szkole Podstawowej i Gimnazjum Nr 5 w Gródku nad Dunajcem imienia kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz poświęcenia sztandaru szkoły.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem J.E. Biskupa Ordynariusza Wiktora Skworca, na której został poświęcony sztandar szkoły.  Po Mszy, w orszaku przemaszerowano do szkoły, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. W holu – na parterze budynku nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej z popiersiem Prymasa Tysiąclecia, którego dokonali: Dyrektor Zofia Wolak, Wójt Stefan Wolak oraz ks. Dziekan Adam Urbański.

 

Po odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiło przekazanie sztandaru na ręce pani Dyrektor, a następnie uroczyste ślubowane uczniów na sztandar. Następnie Wójt Gminy Gródek nad Dunajcem – Stefan Wolak odczytał Akt nadania imienia szkole. Po przemówieniach gości, m.in. wizytator KO Marty Sarota, radnego powiatu Zygmunta Parucha, odbyła się okolicznościowa akademia ku czci Patrona w wykonaniu uczniów.

/Opracowała: Anna Górska/